Oficiální stránky KČT Kopřivnice » „Za krásami našich hradů a zámků – Bouzov“ – Neděle 17.6.2007

„Za krásami našich hradů a zámků – Bouzov“ – Neděle 17.6.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Fotky

Je tady neděle – vypadá to na pěkný den, a my v 7:00 hod. vyjíždíme s řidičem panem Nezhodou na další z našich zájezdů po vlastech českých, a to na hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně. Před půl desátou vyrážíme z parkoviště u jeskyní na různé trasy, a to 25,5 km, 22,5 km, 13 km a 5 km.

Již v autobuse jsem účastníky zájezdu informoval o různých trasách a jejich výhodách a nevýhodách. Oznámil jsem, že kdo chce jít 25,5 km trasu, namůže jít na prohlídku hradu, může jedině stihnout prohlídku Javoříčských jeskyní, ale pořádně si za to protáhne tělo na trase. Doporučil jsem všem trasu „C“ – 13 km s tím, že stihnou jak prohlídku hradu i jeho fotografování, tak prohlídku jeskyní. Valná většina těchto mých rad uposlechla a stihli opravdu všechno, jen pět účastníků vyrazilo na nejdelší trasu 25,5 km, dva z nich dokonce stihli i prohlídku jeskyně.

Ještě předtím byly rozdány účastníkům zájezdu trasy pochodu, turistické zajímavosti a romantická pohádka „Zakletý zámek“ ze zdejšího okolí, týkající se skaliska Zakletý zámek. Nebudu popisovat hrad Bouzov. Patří mezi nejkrásnější hrady u nás, natočila se zde řada pohádek a filmů, bylo napsáno množství publikací. Málo známé ale je, že zde za 2. světové války sídlil přepadový oddíl SS, který 5. května 1945 vypálil zdejší obec Javoříčko. Navštívili jsme i toto pietní místo s památníkem, postaveným na místě tragédie.

Ovšem nejvíce všechny překvapily Javoříčské jeskyně, objeveny roku 1938 javoříčským lesníkem Vilémem Švecem a jeho spolupracovníky. Jsou zde dva okruhy – 40 minutový – 80 Kč dospělý, děti, invalidé 40 Kč, lepší je ale udělat 60 minutový okruh za 100 Kč, děti, invalidé za polovic. Je opravdu toho hodně k vidění. Samotné názvy – Čínská pagoda, Niagarské vodopády nebo Síň tisíců brček stojí za to. Účastníci zájezdu, kteří jeskyně navštívili, byli velmi příjemně překvapeni, mnozí zde byli poprvé (mezi nimi i já). Jedinou výhradou, a to nejen mojí, bylo špatné značení po modré z Kadeřína na Zkamenělý zámek (nebo spíš žádné přes pole). Ale jinak si všichni pochvalovali.

Odjezd autobusu v 17 hodin všichni stihnou, nezbytné foto všech účastníků (i s naší novou klubovou turistickou vlajkou KČT Kopřivnice), a už nasedáme do autobusu a v 17:15 odjíždíme do Kopřivnice, kam dorážíme v 19 hodin. Ještě v autobuse informuji o konání našich akcí na příští období, poděkuji všem účastníkům zájezdu i těm, kteří mi pomáhali, panu řidiči, a jsme doma.

Našlapáno jak kdo – většina 13 km, pět účastníků 25,5 km. Nádherné počasí – sluníčko, teplota 28°C, na teploměru chaty u Javoříčských jeskyní se teplota vyšplhala dokonce na 34°C. Pohoda, spokojení účastníci. Takže příště zase nashledanou.

Zapsal vedoucí zájezdu J. Poruba

Tisk Tisk