Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Ustroň – Polsko – 22.9.2007

Ustroň – Polsko – 22.9.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Fotky

Po loňské premiéře na jevišti polských Slezských Beskyd následovalo druhé dějství odehrávající se v lázeňském městě Ustroň. Původně ohnisko hutnictví železa a strojírenského průmyslu je dnes vyhledáváno pacienty a turisty.

Od autobusu to bylo nedaleko k lázeňským budovám, jejichž jehlanové tvary jsou charakteristickým znakem Ustroně. Hned za nimi se zvedá kulisa Równice, která byla našim hlavním cílem. Červená turistická značka odbočila od lázeňského areálu a bezprostředně za posledními domy začalo příkré stoupání lesem. Tento charakter si cesta udržela až k vrcholu. Krátké zastavení bylo v lesním kostelíku, kde v dobách protireformace sloužili mše pronásledovaní evangelíci z Těšínska. K prvnímu cíli to bylo nedaleko, nejtěžší úsek měli všichni za sebou.

Nejrušnější část Równice leží kousek pod vrcholem, kde kromě stejnojmenné chaty jsou dvě další – Zbojnická a Pod čertovým kopytem. Ten, kdo by snad po namáhavém výstupu překypoval energií, měl možnost se realizovat na opičí dráze či dvou bobových drahách.

Následovala pěšina lesem vedoucí převážně po rovině nebo z kopce. Zájemci o razítko marně zkoušeli štěstí v zavřené chatě na vrchu Orlowa a tak se museli spokojit s výhledy z úbočí Palenice. Všichni aktéři dnešního představení dorazili do již z dáli viditelné ustroňské Polany. Nedaleko autobusového parkoviště je dolní stanice lanovky na Velkou Čantoryji, ale tam zas někdy příště. Tak jsme se na dnešním výletu mohli pokochat alespoň 83 různými pohledy na princeznu pohraničního hřebene a její družinu. Příznivci turistiky se už mohou těšit, až se před nimi opět zvedne opona polských hor.

Zapsal O. Burel

Tisk Tisk