Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Velký Lopeník – Neděle 27.5.2007

Velký Lopeník – Neděle 27.5.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Fotky

Že nevíte, co to je? Tak já vám to vysvětlím. Je to druhý nejvyšší vrchol Bílých Karpat, 911 m., s rozhlednou postavenou z dubového dřeva ze zdejších lesů, s výškou 21 m. Má kamennou podezdívku. Byla postavena za tři roky. Stála 1,7 miliónu korun, a na vrchol vede 101 schodů.

A tak je tady neděle 27. 5. 2007, a členové KČT Kopřivnice a jejich příznivci vyjíždějí v 6:38 od benzínové pumpy v Kopřivnici. Naším cílem je navštívit tuto rozhlednu. Posbíráme ještě zájemce u interhotelu, ve Štramberku, a už se frčí. Jedeme přes Luhačovice a Uherský Brod do obce Strání, odkud vyrážíme v 9:30 na trasu. Ještě v autobuse informuji všechny o trase pochodu, jsou dvě, jedna méně náročná z Mikulčina vrchu na Velký Lopeník a zpět. Druhá náročnější z obce Strání. Rozdám také plánky s popisem trasy a popisem nejzajímavějších turistických zajímavostí.

Šlapeme krásnou přírodou, většina účastníků je zde poprvé. Naší první zastávkou po 1,5 km je Nová hora. Je to vrchol 552 m s pěkným výhledem na obec Strání, která je připomínána již roku 1357, zasahující svojí místní částí Květná až ke slovenské hranici. V Květné jsou sklárny založené roku 1794, které patří k nejstarším u nás. Vyrábějí se zde broušené soupravy z křišťálu. Zajímavé jsou zde i masopustní zvyky – zvláště tanec „Pod Šable“, který zaujal i samotného hudebního skladatele L. Janáčka.

Na Nové hoře probíhá zrovna akce „Vrcholy oblasti KČT Valašsko – Chřiby IV. cyklus“, a tak si hned zakupuji záznamník a mnozí další turisté si dávají razítko do svých vandrbuchů. Je odtud výhled i na Velkou Javořinu, 970 m., nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Slíbil jsem našim členům, že se zde podíváme, ale to až někdy příště. A pak už jdeme dál přes Staré Díly na Velký Lopeník. Výstup na tento krpál dá některým dost zabrat, ale ve 12:40 už jsou všichni na vrcholu. Vystoupat na rozhlednu, to už je jen třešnička na dortu. Místní turista – Slovák, nám ukáže všechny zajímavosti a turistické cíle v okolí. Některé hory jsou bohužel v oparu. Únavu splachujeme pivem Janáček, někteří si zakoupili i Velkopopovickou hořkou, nebo použili svých zásob. Ještě společné foto, a v 13:40 odcházíme přes Malý Lopeník na Mikulčin vrch, kde v horské chatě Jana se občerstvujeme. Jsou zde krásné výhledy do okolní krajiny. Mikulčin vrch 799 m. je letním i zimním střediskem na hřbetu Bílých Karpat. Mnozí jsou okouzleni zdejší přírodou a prostředím. Opět si necháváme dát razítka, tak jako ze všech míst, občerstvujeme se, vychutnáváme zdejší klid a pohodu. V 15:45 odcházím s posledními účastníky na parkoviště k autobusu, kde v 16:05 odjíždíme do našich domovů. Ještě svezeme dva turisty – známé – do svých domovů, a už se jede. Velmi ohleduplný pan řidič Nezhoda rozváží všechny zúčastněné účastníky zájezdu podle mých pokynů co nejblíž k jejich domovům, některým se mohlo zastavit až u jejich domů. Před dojezdem v autobuse ještě poděkuji panu řidičovi i všem, kteří mi se zájezdem pomohli, i všem účastníkům zájezdu za příjemně strávený den, a v 18:50 už jsme doma.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že vyšlo nádherné počasí, 28°C, pofukoval větřík, a 45 spokojených turistů, co víc si může vedoucí přát. Našlapali jsme 12,5 km.

Zapsal vedoucí zájezdu J. Poruba

Poznámky:

Vandrbuch – sešit, poznámkový blok turisty pro razítka, poznámky, vstupenky, fotografie

Krpál – na Valašsku a v blízkém okolí se tak nazývá kopec, hora s nepříjemným a těžším výstupem, než je obvyklé

Tisk Tisk