Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Zhodnocení promítání „Za krásami Holandska“ – 30.11.2007

Zhodnocení promítání „Za krásami Holandska“ – 30.11.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Fotky

V poslední listopadový den bylo promítání věnováno mému zájezdu s CK VsacanTour do Holandska, kterého jsem se zúčastnil ve dnech 24. až 29. dubna 2007.

Promítání začíná prohlídkou večerního a nočního Tachova na našem území, kde jsme měli první nocleh. Mimo jiné vidíme městské hradby, a celé centrum města. Další zastávka je na území Německa ve městě Würzburg. Dále jedeme údolím řeky Rýna s množstvím hradů. Zastavujeme se ve městě Koblenz s památníkem sjednocení Německa, který je u soutoku řek Rýna s Moselou. První zastávkou v Holandsku je přístavní městečko Volendam, kde máme ubytování. Dále navštěvu-jeme největší květinovou burzu na světě ve městě Aalsmeer. Vidíme nepřetržitý rej vozíků s květinami, za-přaženými do vláčků, nahlédneme i do burzovní místnosti, kde se draží květiny, a pak rozvážejí do celého světa.

Dále vidíme krásné parky a zahrady Keukenhof, z té krásy květin až přechází zrak. Pak vidíme sídelní město Haag, vládní budovy, i sídlo Mezinárodního soudu. Nedaleko města se nachází park Madurodam – miniaturní Holandsko s modely nejvýznamnějších budov v měřítku 1:24. Dopravní linky jsou plně v provozu, vidíme pohybující se vláčky, auta i lodě. Celou scenérii doplňují větrné mlýny, holandská specialita vodní ka-nály, i spousty postaviček v akci. Na další cestě jsme zamířili do rybářského městečka Scheveningen, kde mimo jiné navštívíme rozhlednu s výhledem na moře.

Další den míříme do Alkmaru, kde se každý pátek konají sýrové trhy. Vidíme tradiční rituály přenášení sýrů na nosítkách, jejich vážení, a odvoz zákazníkům. Na této atrakci se setkáváme také s Pepíkem Porubou a dalšími členy našeho KČT, kteří jsou toho času v Holandsku také s jiným zájezdem. Pak ještě navštívíme skanzen Zaanse Schans, kde si prohlížíme dřevěná stavení a větrné mlýny.

Promítání je téměř dvouhodinové, a tak asi uprostřed jsem dal malou přestávku na odpočinek a protáhnutí se. Po přestávce jsme svědky výroby sýrů v Edamu a dřeváků na exkurzích. Obě akce jsou komentovány lámanou češtinou místními průvodci. Další zastávkou je rybářské městečko Marken.

Poslední den je věnován návštěvě hlavního města Holandska – Amsterdamu. Navštěvujeme brusírnu diamantů, procházíme se Rembrandtovým náměstím, náměstím Dam, navštěvujeme bleší trh, Čínskou čtvrť. Všude vidíme neuvěřitelné množství bicyklů staršího data výroby, které místní hojně využívají ve své rovinaté zemi. Pak máme vyjížďku lodí po kanálech – grachtech, které kruhově obepínají celý Amsterdam, a jsou navzájem propojeny. Potom ještě navštívíme Muzeum sexu, a Muzeum voskových figurín Madame Tussaud – známých osobností celého světa.

Celé promítání provází náladová holandská hudba s melodickými písničkami, které se snad všem líbily. Akce se zúčastnilo 21 diváků.

Zapsal Aleš Kadlec

Tisk Tisk