Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Visalaje – Sobota 19.5.2007

Visalaje – Sobota 19.5.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Fotky

Doby, kdy nás hory na moravsko – slovenském pomezí spojovaly s naším východním sousedem již skončily. Dnes nás rozdělují, ale svůj půvab si uchovaly i nadále. Snad proto se třetí květnovou sobotu uskutečnil zájezd z Mostů u Jablunkova na Visalaje.

Nenáročnou 19 km dlouhou trasu zvládli všichni bez sebemenších problémů. Jedno z mála stoupání čekalo 43 členů našeho klubu na samotném začátku. První zastavení bylo na Skalce u turistické chaty, k níž má řada našich členů výjímečný vztah. Poté co v r. 1998 na chatu dopadl temný stín ohnivého dravce tady někteří pravidelně jezdívali na brigády. Mají tak velký podíl na tom, že podobně jako mýtický pták Fénix vstal z popela, tak i chata Skalka dnes opět slouží svému účelu.

K nejvyššímu místu trasy – Velkému Polomu (1067 m) cesta míjela chaty Tetřev a Severka, odkud byl výhled do údolí Lomné a Olše. Bystrému pozorovateli neunikl ani vysílač na Skrzycne v polské části Slezských Beskyd.

Odkud Velký Polom získal svůj název bylo každému jasné, když se dostal nahoru. Předchozí úsek plný panoramat byl vystřídán tichou lesní pěšinou plnou vývratů. K Visalajím jsme míjeli Muřínkový vrch, Čuboňov, Malý Polom a Polomku. Na posledním zmíněném místě se díky vykácenému lesu opět rozložil téměř kruhový rozhled na naše horské velikány. Kaplička na Muřínkovém vrchu je tiché místo, jako stvořené pro rozjímání všech příchozích. Poté, co byla obnovena tradice poutí, přichází k tomuto skromnému svatostánku spousta lidí, zejména z kraje pod jižními svahy.

Nenáročnou vesměs traverzovou cestou s občasným bahnem a kalužemi jsme se dostali k turistickým chatám na Bílém Kříži. Tady mohl pro všechny přijít zasloužený odpočinek. Na parkoviště na Visalaje to byl už jen kousek lesem.

Zapsal Ondra Burel

Tisk Tisk