Oficiální stránky KČT Kopřivnice » České středohoří – 5.-8.7.2007

České středohoří – 5.-8.7.2007


Akce roku 2007, Pozvánka, Program zájezduFotky

1. den – čtvrtek 5. 7. 2007

V 5:30 odjíždím s manželkou Štěpánkou a ostatními turisty od benzínové pumpy v Kopřivnici. Syn Martin, který byl vedoucím zájezdu, šel až do Štramberku na Palárnu, odkud zájezd organizoval.

Jedeme. Počasí nic moc, místy se mračí, místy poprchává. V 11:50 dorážíme do Ctiněvsi, je to obec z roku 1318 s barokním kostelem sv. Matouše. Podle pověsti z kroniky Václava Hájka z Libočan je pohřben nedaleko kostela praotec Čech. Archeologicky nikdy nedoloženo. Je pěkně, vyrážíme na trasu. Naším cílem je Říp. Za chvíli se rozprší, ale přestává, a my dorážíme na Říp. Je to pověstmi opředená hora, odkud se praotec Čech rozhlížel po okolí a usídlil zde svůj lid, po němž se nazýváme. I my se rozhlížíme z vyhlídek: Litoměřická, Mělnická, Pražská. Nachází se zde i rotunda sv. Jiří, kterou jsme navštívili. Byla zde postavena na paměť vítězství přemyslovského knížete Soběslava I. nad německým králem Lotharem III. v bitvě u Chlumce roku 1126.

Jdeme do obce Krabčice, odkud v 16 hodin odjíždíme do Roudnice nad Labem, kde bereme ostatní účastníky zájezdu, a odjedeme do Úštěku do kempu Zátiší, kam přijíždíme v 17:30 hodin. Vítáme se s panem Komínkem a ubytováváme se. Po večeři, která je v 19 hodin, se jdeme projít do Úštěku. Je to kouzelné městečko. Točily se zde filmy Rebelové a Kolja. Ve 22:30 usínáme.

2. den – pátek 6. 7. 2007

Po snídani v 8:00 hodin odjíždíme. Naším dnešním cílem je Milešovka. Přijíždíme do městečka Kostomlaty pod Milešovkou. Zajdeme ke kostelu, pak k zámku (ten slouží jako výchovný ústav), a šlapeme na blízký hrad Sukoslav. Dnešní zříceninu považují trampové a turisté za jednu z nejhezčích v severních Čechách. První zmínky o hradu se objevují v 1. polovině 14. století. Byl dobyt během husitských válek, a od 16. století pustne. Zajímavá je věž podobná máselnici (v dřívějších dobách dřevěná nádoba na výrobu másla). Nyní se hrad opravuje. Dozvídáme se, že režisér Zdeněk Troška má zde točit pohádku. Tak uvidíme. Dáváme si medovinu a odcházíme na Milešovku. Je to nejvyšší hora Českého středohoří – 837 m.n.m., a zároveň největrnější hora České republiky. Na vrcholu je turistická chata s rozhlednou a meteorologickou stanicí. Přicházíme zde ve 12:15 a zdržíme se zde do 13:45. Je na co se dívat. Dáváme si razítka. Zkouším zazvonit na meteorologickou stanici a požádat o vstup na rozhlednu. Povedlo se. Všichni, kteří byli se mnou, se na rozhlednu dostali. Rozhled z Milešovky patří k nejkrásnějším u nás. Skutečně byl vidět i obrys Ještědu. Pak pokračujeme do Milešova. Je to městečko s renesančním zámkem, sloužícím nyní jako domov důchodců.

Dostáváme se k hradu Ostrý, který je na zalesněném čedičovém vrcholu. Stával zde od 15. století, zpustl v 16. století. Otvíral se odtud krásný výhled na Milešovku. Sestupujeme do Března. Odtud odjíždíme na místo ubytování. Po večeři navštívíme ještě židovský hřbitov. Našlapáno za celý den 16,5 km.

3. den – sobota 7. 7. 2007

Po snídani v 8:45 odjíždíme. Jedeme do Žernosek. Zde vyráží jedna skupina na trasu, ostatní přijíždíme do obce Opárna. Někteří z nás navštíví i hrad Opárno. Jedná se o gotický hrad s plášťovou zdí, který je uveden již roku 1520 jako pustý. Všichni šlapeme na Lovoš. Je to čedičový vrch vysoký 570 m s turistickou chatou a vyhlídkovou plošinou, odkud je kruhový nádherný výhled do údolí Labe a na ostatní sopečné vrcholky. Traduje se, že praotec Čech uviděl naši zemi z Lovoše, nikoli z Řípu. Dal bych této verzi přednost. Byl zde opravdu překrásný výhled.

Pak sestupujeme špatně značenou trasou po žluté na hrad Košťálov. Je to další typická dominanta Českého středohoří. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1372. Byl obléhán husity. V 16. století přestal být obydlen, nejspíš pro jeho polohu. Byly odtud nádherné výhledy.

Odtud jedeme do Třebenic. Je to městečko s ovocnářskou tradicí, které se také proslavilo těžbou českých granátů. Je zde muzejní expozice, ale tu jsme už nestihli. Unaveni přijíždíme do Úštěku. Někteří z nás se jdou ještě projít k rybníku Chmelař. Takže našlapáno 20,5 km.

4. den – neděle 8. 7. 2007

Odjíždíme po 8. hodině. Jedeme do obce Klapý a stoupáme na hrad Hazmburk. Je to hrad na vrcholu čedičového kopce, z dálky je podobný Bezdězu. Původně se jmenoval Klapý, ale později byl přejmenován po pánech z Hazmburku. Hrad tvoří dvě věže. Hranolová – bílá – je obložena pískovcem, je z ní rozhledna – byly nádherné výhledy. Kulatá – černá – je postavena z čediče. Od konce 16. století je hrad pustý. Hrad navštívil i známý básník K. H. Mácha. Po prohlídce jdeme do Libochovic. Navštívíme krásný zámek, stihneme prohlídku, je na co se dívat, nádherné pokoje, jsem rád, že jsem zde byl.

Ve 14:05 odjíždíme domů do Kopřivnice, kam dorazíme ve 21:10 hodin. Co zbývá dodat? Byl to perfektní zájezd, vyšlo nám počasí, bylo nádherně, dalo se chodit v tričku. Jen ten první den nám počasí moc nepřálo. Viděli jsme hodně zajímavostí, vyslechli si plno zajímavostí. Účastníci zájezdu byli spokojeni. Takže super zájezd, pohoda, povedlo se.

Zapsal účastník zájezdu J. Poruba

Tisk Tisk