Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Výlet do Ostravy – 4.6. 2006

Výlet do Ostravy – 4.6. 2006


Akce roku 2006, Pozvánka, Fotky

V neděli 4. června jsme měli naplánován výlet do Ostravy. Počasí bylo již delší dobu neobvykle chladné a deštivé, a tak jsem měl obavy o účast. Byla to škoda, protože na programu byly mimo jiné výhledy z věže radnice a haldy Ema, z nichž je za pěkného počasí krásný rozhled. Nakonec se nás sešlo alespoň 10, na první část cesty se k nám přidala i paní Matlová.

Z hlavního nádraží v Ostravě jsme se vydali pěšky k Nové radnici. Přišli jsme k ní pět minut před otevírací dobou, a tak jsme ještě pořídili společné foto u skulptury Ikara. Pak jsme vyjeli výtahem do Městského informačního centra, zakoupili si vstupenky na vyhlídku, a vyjeli nahoru i s průvodcem. Nahoře byla dost zima a začalo mrholit, a tak jsme se drželi v závětří. Průvodce nám pověděl zajímavosti o objektech, které můžeme nebo bychom mohli vidět, bohužel viditelnost nebyla nejlepší.

Protože všichni účastníci akce projevili přání navštívit haldu Ema, nikdo nechtěl zůstat pouze na Černé louce, tak jsme trochu pozměnili plán cesty. Šli jsme přímo k haldě Ema bez zacházky na Černou louku. Průchod přes radnici byl tentokrát uzavřen, a tak jsme šli kousek přes centrum, a až později odbočili k nábřeží řeky Ostravice. Došli jsme k Sýkorovému mostu, přes který jsme se dostali do Slezské Ostravy. Prošli jsme kolem tanku, památníku osvobození Ostravy, a zamířili do Keltičkovy ulice. Na jejím začátku je Keltičkovo muzeum, kde jsme měli objednán příchod mezi 11. a 12:30 hodinou. Přišli jsme už něco po 10. hodině, naštěstí majitel pan Chodura s tím počítal, a měl už zatopeno. Podal nám pak vyčerpávající výklad o historii dobývání uhlí na Slezské Ostravě, i o historii Slezska. Byl to slezský patriot, a tak jeho vyprávění nebralo konce. Nakonec jsme se zapsali do pamětní knihy, a pořídili společné foto před jeho rodinným domkem, který slouží jako muzeum.

Po žluté značce jsme pak směřovali k haldě Ema. Bohužel se opět dalo do deště, a tak jsme museli vytáhnout deštníky. Na haldě Ema jsme alespoň částečně mohli obdivovat výhled na Ostravu, a prohlédli jsme si průduchy kysličníku siřičitého, který se valil z útrob hořící haldy.

Pak jsme směřovali ke Slezskoostravskému hradu. Nešli jsme zpět k Sýkorovému mostu, ale zkratkou ulicí Na Burni a Těšínskou. Došli jsme k hradu. Protože stále mrholilo, vstupné bylo vysoké a vyhlídková věž prý dokonce uzavřena, zakoupili jsme si pouze suvenýry, a do hradu nešli.

Lávkou Unie jsme se dostali na Černou louku, a zamířili k Miniuni. Hned u pokladny především mě upoutala výstavka modelů automobilů legendárních firem Matchbox a Van Guards, známých „angličáků“. Pak jsme si zakoupili vstupenky, a vešli do další místnosti, kde byla výstava maket světových měst s mrakodrapy. Byla to centra měst v měřítku 1 : 200, vše dílo jednoho člověka z Bruntálska. Viděli jsme centra Paříže, Londýna, Frankfurtu nad Mohanem, Sydney, Hongkongu, a spousty amerických, kanadských a asijských měst, v počtu 48. Mohli jsme na tom oči nechat.

Pak už jsme vstoupili do venkovního areálu vlastní výstavy Miniuni. Zde bylo téměř 30 exponátů evropských staveb, tentokrát v měřítku 1 : 25. Kromě známých staveb, jako Eifelovka, šikmá věž v Pise a největší evropské paláce a radnice, jsme mohli vidět i sedm divů antického světa, jako Kolos Rhodský, maják na ostrově Faros, Semiradiny visuté zahrady atd. Nechyběla ani Cheopsova pyramida v Egyptě.

Po prohlídce jsme zašli do přilehlé restaurace, kde jsme si dali oběd. Rozvažovali jsme, zda ještě navštívíme Mořské akvárium. Paní Honusová s dcerou, které akvárium mezitím navštívily, však přinesly zprávu, že v muzeu dvojnásobně zdražili vstupné oproti inzerovaným cenám, a tak jsme se všichni rozhodli strávit zbývající půlhodinku opět v areálu Miniuni, neboť nakrátko dokonce vysvitlo sluníčko. V té vzácné chvíli vyjasnění vypadal celý areál ještě krásněji.

Pak už jsme se přes centrum města vydali pěšky na hlavní nádraží, odkud jsme v 16:28 vyjeli na zpáteční cestu. I přes nepřízeň počasí to snad nebyl špatný výlet, mnoho účastníků ani netušilo, co vše je v Ostravě k vidění.

Zapsal vedoucí akce Vladislav Kadlec

Tisk Tisk