Oficiální stránky KČT Kopřivnice » 13. pokračování promítání diapozitivů pana Váni

13. pokračování promítání diapozitivů pana Váni


Akce roku 2006, Pozvánka

V pátek 6. ledna se uskutečnilo třinácté pokračování promítání diapozitivů pana Váni. Na programu bylo alpské pohoří Dolomity.

Opět nastaly problémy s dopravou materiálů do Domu dětí a mládeže, neboť pro přívaly sněhu nemohl Pepík Poruba vyjet s autem. Za přispění Tomáše Košinského bylo nutno přenést vše potřebné pěšky.

Začátek promítání věnoval pan Váňa našemu blízkému okolí. Viděli jsme záběry Větřkovické přehrady, a hlavně hradu Hukvaldy a jeho okolí. Pan Váňa ocenil, že úpravám hradu je věnována velká pozornost, a že jsou zpřístupňovány stále další objekty. Ukázal nám krásné záběry nádherně zbarvené podzimní přírody, a vzápětí tatáž místa na jaře.

Pak už přišlo na řadu hlavní téma dne. Dolomity se liší od zbytku Alp svým geologickým profilem – nacházejí se zde zbytky korálových útesů, které ční do ostrých špicí a vrcholků, charakterických růžově žlutým zabarvením. Leží v jižním Tyrolsku, větší část v severovýchodní Itálii, zbytek v Rakousku. Až do rozpadu Rakousko-uherské monarchie patřilo celé území této říši. Dodnes většina obyvatelstva hovoří německy, jsou tam dvojjazyčné nápisy. Ačkoli většina území leží v Itálii, ráz vesniček se výrazně liší od ostatního území Itálie, a je typicky rakouský. Pan Váňa navštívil tuto lokalitu ve druhé polovině července 2005 s cestovní kanceláří Juhás.

Viděli jsme krásné vrcholky alpských velikánů s nadmořskou výškou kolem 3 000 metrů. Pohybovali jsme se v oblasti údolí Val Gardeny a sedla Sella. Měli jsme možnost vidět nádherné záběry do údolí na malebná městečka, přehrady, i horská plesa. Všude nás provázelo množství horských květin, hlavně alpské růže. Potkávali jsme i neobvyklé turisty – krávy, které šplhaly na neuvěřitelná místa. Obdivovali jsme skalní útvar Sasso Lunga, vrcholek Piz Boe s výškou 3 152 metrů, i nejvyšší vrchol Dolomit – Marmoladu, ve výšce 3 342 m. n. m.

Promítání se zúčastnilo celkem 32 účastníků, z toho 23 našich členů. V závěru nás pan Váňa pozval na další pokračování promítání za měsíc, které bude věnováno Českému ráji.

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk