Oficiální stránky KČT Kopřivnice » 14. pokračování promítání diapozitivů pana Váni

14. pokračování promítání diapozitivů pana Váni


Akce roku 2006, Pozvánka

V pátek 3. února se uskutečnilo už čtrnácté pokračování promítání diapozitivů pana Váni. Hlavním bodem programu byl Český ráj. Na akci bylo přítomno 22 účastníků.

Kvůli nemoci se promítání nemohl zúčastnit vedoucí akce Pepík Poruba, kterého úvodním slovem zastoupila jeho žena Štěpánka. S přepravou materiálů tentokrát pomohli Vladislav a Aleš Kadlecovi.

V úvodu promítání nás pan Váňa pozval do Vysokých Tater. Začali jsme u Popradského plesa, a pak stoupali na vrcholky Ostrvu, Jahňačí štít a další. Navštívili jsme Téryho chatu, z povzdálí jsme sledovali Belanské Tatry. Pak jsme se přesunuli do národního parku Pieniny na slovensko-polském pomezí, a na pltích se plavili po hraniční řece Dunajec. Viděli jsme horu Tři koruny na polském území, vysokou přes 900 metrů.

Dalším bodem programu byl hrad Děvín na soutoku Moravy a Dunaje. Tento dříve mohutný hrad, kde bývalo i římské opevnění, má strategickou polohu na skále nad řekou. Nyní na něm probíhají restaurační práce.

Pak jsme navštívili hlavní město Slovenska – Bratislavu. Zahájili jsme na Bratislavském hradě, jehož první zmínka je už v 10. století, a nyní slouží reprezentačním účelům Slovenské republiky. Prošli jsme se po známém mostě SNP, zvaném také Nový most. Prošli jsme se historickým jádrem Bratislavy, viděli jsme kostel, kde bývali korunováni uherští panovníci, a krásnou budovu Slovenského národního divadla.

Z Bratislavy jsme se vypravili lodí do rakouské Vídně. Samotná cesta bohužel nebyla moc zajímavá, neboť vede převážně lužními lesy, přes které není téměř nic vidět. Ve Vídni jsme navštívili krásný zámek Schönbrunn s jeho krásnou zahradou ve francouzském stylu, i zámeček Gloriette na kopci, odkud je pěkný pohled na město. Dále jsme viděli nejvyšší vídeňský kostel Štěpánský dóm, z jehož věže, bohužel částečně skryté lešením, byl rovněž pěkný pohled. Z významných budov jsme ještě viděli Hradní divadlo (Burgtheater) a zámek Hofburg.

Následovalo pozvání do Jeseníků. Začali jsme na nejvyšším vrcholku Moravy na Pradědu ve výšce 1491 m. n. m. Výtahem jsme vyjeli i do vyhlídkové plošiny ve vysílači, odkud je za jasného počasí vidět i vrcholek Sněžky. Pak jsme navštívili Petrovy kameny, známé místo sletů čarodějnic, chatu Švýcárna a Červenohorské sedlo.

Potom se dostalo na avizovaný Český ráj, který zval na tuto akci na pozvánkách. Začali jsme na historickém náměstí v Jičíně, které bohužel rušily stánky s prodejci, ale pan Váňa se dočkal i jeho vyklizení. Celé historické jádro jsme si pak mohli prohlédnout i z věže kostela. Viděli jsme palác, který byl na začátku 17. století sídlem vojevůdce Albrechta Valdštejna, později pak sídlo knížete, se kterým měl stálé problémy legendární loupežník Rumcajs. Dále jsme navštívili jeden z nejzachovalejších gotických hradů na našem území – Kost. Samozřejmě jsme nemohli vynechat jádro Českého ráje – Prachovské skály, které jsou přírodní rezervací už od roku 1933. V závěru této sekvence jsme navštívil zámek Sychrov, který leží nedaleko, do vlastního Českého ráje však již nepatří. Je to velice rozlehlý zámek, složený z nižších budov, a obklopený rozlehlou zahradou v anglickém stylu. Je využíván i pro natáčení pohádek, např. Nesmrtelná teta. V blízkosti zámku je budova, kde přebývali známí hudební skladatelé Antonín Dvořák a Josef Suk. Každoročně je zde pořádán festival Dvořákův Sychrov. Bohužel u tohoto zámku účastníkům zájezdu už nepřálo počasí, a tak záběry už nebyly prozářené sluncem. V závěru promítání se mnozí účastníci mohli poznat na společném fotu z tohoto zájezdu, který náš klub turistů pořádal v loňském roce.

Toto promítání bylo bohužel poslední v této sezóně, neboť došlo k tomu, k čemu nevyhnutelně jednou dojít muselo – byly vyčerpány všechny zásoby ze sbírek diapozitivů pana Váni. Nezbývá než věřit, že se jeho zásoby brzy doplní, a my se budeme moci těšit na další obrazové zážitky z cest, se kterými se pan Váňa s námi podělí.

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk