Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Kralický Sněžník – 13.10.2006

Kralický Sněžník – 13.10.2006


Akce roku 2006

Třetí nejvyšší pohoří na území České republiky se stalo cílem jednoho říjnového výletu. Tato akce vznikla na poslední chvíli a možná proto z asi dvaceti oslovených lidí jeli jen tři členové našeho klubu.

Na Králický sněžník se dá jet různými způsoby. Michal Vrbka, řidič zájezdu, vybral trasu přes Opavsko a dále na Šumperk. Mezi Vítkovem a Břidličnou byla silnice tak široká, že ho-chi-minhova stezka ve Vietnamu je proti ní hotová dálnice. To bylo patrně také příčinou defektu, se kterým jsme si ovšem hravě poradili. Pro zdůraznění dramatičnosti situace uvádím následující srovnání: Tým Mc Laren vyměnil ve Velké ceně Japonska čtyři pneumatiky za 8,2 s včetně natankování paliva. Tříčlenný tým KČT Kopřivnice vyměnil ve Velké ceně Králického sněžníku jednu pneumatiku za 17 min 24 s (bez tankování).

Předseda klubu zvolil trasu údolím Moravy z obce Dolní Morava po žluté značce, která vede kolem nepřístupných jeskyní Tvarožné díry a lesácké chaty Vilemína. Nad Františkovou chatou je stanice horské služby, kde se nám podařilo získat razítko do turistických deníčků. Slovo dal slovo, netrvalo dlouho a strážci hor nám museli poskytovat první pomoc v podobě několika kalíšků čehosi. Po namáhavém výstupu to bylo potřeba; vždyť k vrcholu je to ještě kus.

Sněžník je tajemné místo, kde si každý může najít své. Zastavení u sošky slůněte, pramene Moravy či u zbytků rozhledny jsou povinností každého návštěvníka. K méně častým patří například vodopád Pod Strašidly, kam jsme zamířili na zpáteční cestě.

Akci lze hodnotit jako velice úspěšnou, protože splnila vše, co se od takového výletu očekává – překvapení, dobrodružství a příjemný pocit při zdolání vrcholu. Jediné, co nevyšlo podle představ je počasí, protože opar značně omezoval výhledy, zejména na jih.

Zapsal Ondra Burel

Tisk Tisk