Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Kam jsme došli 3 – Pátek 14. 4. 2006

Kam jsme došli 3 – Pátek 14. 4. 2006


Akce roku 2006, Pozvánka

Je tady pátek 14. 4. 2006. Dnes je poslední 3. pokračování „Kam jsme došli“. O co se jedná?

Je to ukončení promítání, kam všude turisté z KČT Kopřivnice v roce 2005 došli, a kam směřovaly jejich kroky. Tentokrát je na programu promítání poslední části. Hlavně Jizerských hor. Tohoto zájezdu se KČT Kopřivnice zúčastnil ve dnech 20. 8. – 26. 8. 2005.

Takže první den, sobota 20. 8. Znovu se připomínají záběry z Ještědu a jeho okolí. Neděle 21. 8. V tento den turisté navštívili zámek a hrad Frýdlant. Více než dvouhodinová prohlídka, opět se kocháme pohledy z Frýdlantské rozhledny, v myšlenkách jsme opět v Libverdě v Obřím sudu, kde ve stylovém prostředí se krásně posedělo u kávy, pivního moku, nebo jen tak. Pohled na Hejnici s krásným malovaným oltářem. Pondělí 22. 8. Jak nezavzpomínat na náročný výstup na Ořešník, odkud byl nádherný výhled na městečko Hejnice, Štolpické vodopády, vyhlídky Krásná Maří a Hajní kostel, proč si nepřipomenout a nezavzpomínat na silný déšť, který nás zastihl na cestě k Bílému potoku, nebo na ohromné množství hřibů, které jsme v ten den nasbírali. Vždyť Jizerské hory jsou houbařský ráj, a také je zde nejproměnlivější počasí v celé České republice, s největším počtem dešťových srážek. Úterý 23. 8. Po dešti, který byl den předtím, vidíme záběry z Bedřichova, rozhledny Královka, ocitáme se v Prezidentské chatě, kterou navštěvoval prezident Ludvík Svoboda, jak jsme se dozvěděli od obsluhujícího personálu. Další záběry ze Slovanky, nejstarší železné rozhledny u nás. Vidíme Janov nad Nisou. Škoda, že jsme tenkrát nemohli vylézt na radniční věž, vidíme krásně opravený kostel i hřbitov v jeho okolí. Ale jak podotkl tenkrát můj syn Martin, „na to je ještě dost času“.

24. 8. středa, to už jsme na hradě Grabštejně. Slovem i obrazem. Byla to změna plánu, protože den předtím strašně pršelo. Navštívení botanické zahrady v Liberci. Někteří účastníci stihli i prohlídku zoologické zahrady.

25. 8. čtvrtek. Kdo by si nevzpomněl na rozhlednu Štěpánka. Je sice v Krkonoších, ale za návštěvu stála. Mé ženě se splnil sen – navštívit ji. Kostel v Příchovicích – taky stál za to. A co rozhledna Černá studnice – kráska Jizerských hor, ale ten výstup dal mnohým zabrat..

26. 8. pátek. Rozhledy ze Špičáku patřily mezi ty nejúžasnější, jak nezavzpomínat. Konec, ne. Jen nové záběry z Jánošíkových dier. Ale proč neoživit vzpomínky na 13. 8., kde byly záběry na Rozsutec, Malý i Velký.

Hodina uběhla velmi rychle a tentokrát je to konec definitivní. Mnozí si vzpomenou na herce Martina Dejdara, který byl jako naši členové v tu dobu v Jizerských horách na dovolené i se svým synem Matějem, a chodil do chaty Dřevony, kde byli naši členové ubytováni.

Promítání skončilo. Mám poslední slovo. Nezbývá mi než poděkovat všem, kteří se na tomto pořadu podíleli. Ať už V. Kadlecovi, který připravoval pozvánky k těmto akcím, tak jeho synu Alešovi, který ze záběrů, které pořídil můj syn Martin v Jizerských horách, vytvořil střihový program s hudbou, titulky, komentářem, tak, jak bych si program představoval. Odměnou všem, kteří se na tomto programu podíleli, byl potlesk přítomných diváků, kterým se toto pojetí zamlouvalo. A mně nezbývalo než všem zúčastněným poděkovat a pozvat přítomné na mimořádný zájezd do Jizerských hor, který chceme uskutečnit v srpnu 2007.

Zapsal J. Poruba

Tisk Tisk