Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Kam jsme došli 1 – Pátek 10. 3. 2006

Kam jsme došli 1 – Pátek 10. 3. 2006


Akce roku 2006, Pozvánka

Nevlídné počasí, zima už trvá příliš dlouho, a tak zbývá i čas na vzpomínky, kam všude se turisté z KČT Kopřivnice v roce 2005 podívali. A jak jinak než formou videa.

Scházíme se v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici v pátek 10. 3. v 17 hodin. Chvíli nám trvá, než připravená technika začne fungovat, ale potom již začíná vlastní program. Již jsou tady první záběry Štramberku a okolí, vždyť první naší akcí v loňském roce byl novoroční výšlap do Štramberku. Znovu se kocháme pohledy na Trúbu, městečko Štramberk. Tady jsme v loňském roce byli vícekrát.

Pak si zavzpomínáme na náš autobusový zájezd na hrad Lukov 7. 5. Byla to akce „Zde kráčela historie“. Opět se ocitáme na hradě, zbytky hradu znalo nebo bylo na nich jen pár turistů z našeho okolí, a tak vidíme hradby, opravenou věž. K lepšímu přidávám historku z tohoto zájezdu. Když jsme přišli do hradu, v jedné místnosti spala skupinka mladých lidí ve spacácích. Zima, ten den bylo ráno jen 5°C, a tak když jsem se jich zeptal, „že jim musí být zima“, jeden z mladých mi odpověděl „my rádi spíme při otevřeném okně“. Ten, kdo zná hrad Lukov, ví, že v místnostech žádná okna ani dveře nejsou.

A už tady máme zájezd na Fryštát 11. 6., kde turisté navštívili jeden krásný zámek u Karviné, který skutečně stojí za prohlídku, a je krásný jak zvenku, tak hlavně vnitřní vybavení stojí za to, a je to námět pro všechny, kteří mají rádi prohlídku zámků. Ale za prohlídku stojí i krásný park, ve kterém je plno cizokrajných stromů různého stáří a výšky. Ti, co rádi fotografují přírodu, si tady určitě přijdou na své.

Opět se přesouváme, a to do Kotulovy dřevěnky z roku 1781 u Havířova. Zde se zavzpomínalo, jak tehdy lidé žili.

A již jsme v našem bydlišti Kopřivnici. Zde se v úterý 28. 6. uskutečnil pochod „Po stopách Zdeňka Buriana“, místního rodáka, který se zde 11. února 1905 narodil. V krátkosti jsem přiblížil některé úseky ze života tohoto malíře prehistorických zvířat. Je jen škoda, jak jsem podotkl, že se tento pochod uskutečnil ve všední den a ne v sobotu nebo v neděli, kdy by na tuto akci přišlo více lidí.

Čas nám rychle utíkal, a už tu máme poslední záběry. Je to ze zájezdu do Českého ráje, který se uskutečnil ve dnech 2. až 6. 7. 2005. Pro pokročilou dobu uviděli přítomní jen město Jičín, které navštívili turisté hned první den, a to v sobotu 2. 7. 2005. Znovu si připomněli město a zámek Albrechta z Valdštejna, ale hlavně proslulého loupežníka Rumcajse.

Protože jsme vyčerpali nejen všechny záběry, ale i čas, bylo 18:15, tak jsme se rozloučili, s tím, že pokud bude zájem, tak bychom si příště promítli záběry z našich zájezdů z Českého ráje, Jizerských hor a dalších našich akcí. Příjemně mě překvapilo, že na tuto akci přišlo 24 zájemců o naše zájezdy a místa, která jsme navštívili. Ne všechny naše akce a zájezdy se nám podařilo natočit nebo získat nahrávky, ale myslím, že se to přítomným zalíbilo, a až bude technika ještě lepší, nebude to mít chybu.

Zapsal J. Poruba

Tisk Tisk