Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Co o nich nevíme – Čtvrtek 14.12.2006

Co o nich nevíme – Čtvrtek 14.12.2006


Akce roku 2006, Pozvánka

Tématem besedy, která se uskutečnila ve čtvrtek 14. 12. v 17 hodin v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici, byla „Šlechtická sídla v okolí“, kterou přednesl Jiří Tichánek, bývalý starosta Kopřivnice a historik, který má co říct k historii v našem okolí. Vždy něco nového a zajímavého, co dokáže posluchače příjemně překvapit.

Úvodem besedy přivítám všechny přítomné, seznámím je s osobou Jirky Tichánka, pokud ho ještě neznají, jako historika a spisovatele, který se historií zabývá. Napsal několik knížek o hradu Šostýně, o staré Kopřivnici, Tajuplný Radegast, o panských sídlech na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku.

Abych dlouho nezdržoval a dostali jsme se k tomu hlavnímu, besedě o šlechtických sídlech, předávám slovo Jirkovi Tichánkovi. Ten se hned dává do řeči. A jako když povolí stavidla, začíná chrlit na nás přítomné ohromující množství historických údajů, dat. Připravenou má i techniku na promítání, ale ta bohužel zklamala, a tak ukazuje fotky nebo dobové náčrty jen v ruce (ono to ale jde i bez té techniky), a vždy má skvělou znalost historie, a je radost ho poslouchat. Dozvídáme se o šlechtických sídlech v okolí, ať už jsou to drobnější stavby, tvrze, hrádky, hrady, zámky. Ke každému objektu, o kterém se zmiňuje, ví, kdy asi vznikl, jak vypadal, soudobé litografie, pokusy a návrhy, jak mohly vypadat, popřípadě kdy zanikly a za jakých okolností. Občas to i proloží některými „špeky“, jak to sám nazývá, což jsou pověsti nebo legendy, často i historická fakta o lidech, kteří se zde narodili, žili, a něčím v historii vynikli nebo se proslavili. Je radost ho poslouchat, člověk si ani neuvědomuje, jak ten čas v jeho společnosti letí. Víc než hodinu a půl nás seznamuje s historií a životem v tehdejší době, s historickými osobnostmi.

I k debatě se dostaneme. První otázka zní – jak to vypadá se zemanstvím v Kopřivnici. Odpověď je perfektní. Ale po zjištění skutečnosti jsme z toho smutní. Můj dotaz, jestli vedly někdy tajné chodby z hradu Štramberku na Hukvaldy a Starý Jičín, byl ihned vyvrácen Jirkou Tichánkem, že pokud se někdy vyskytly nějaké tajné chodby, tak vedly vždy nejkratším směrem, tak, aby se obránci mohli zachránit, a nikoliv tak daleko, kdy pro kopání těchto chodeb nebyly ani peníze ani geologické podloží. Dozvíme se, že tajné chodby ale byly, a to i na blízkém hradě Šostýnu, kde se ale zřítila, i na jiných místech. Bylo toho opravdu hodně, co jsme se dozvěděli. Ať už historicky ověřené skutečnosti, že kostel v Příboře je vybudován z hradu, který zde stával, nebo jak byl zničen zámek v Odrách, když po rozkradení a vyrabování byl po válce úřady rychle odstřelen, a dnes již po něm není ani vidu ani stopy, ale jak jsem napsal, došlo i na špeky, kdy jsme se dozvěděli, jak podle pověsti vznikla „Banerova studánka“, studánka švédského generála Banéra z Třicetileté války, ale i dalších švédských generálů:

Königsmarcka, Torstenssona. Kolik toho naloupili, a jak řádili za Třicetileté války v našem okolí. Ale nejenom o cizincích se ze špeků dozvíme. Také o známém bojovníkovi, husitském hejtmanu Janu Čapkovi ze Sán, který po porážce husitského hnutí v bitvě u Lipan 28. května 1434 se podle zdání i několika historiků dal na útěk se svou jízdou, a tím nepřímo zavinil porážku husitských vojsk. Mnozí to nevěděli, že vlastnil i hrad Hukvaldy. Kdo z nás věděl, že v Děrné u Fulneku byla tvrz, kde se narodil známý válečník 15. století a vůdce Bratříků na Slovensku, Jan Jiskra z Brandýsa?

Bylo toho hodně, co všechno nám Jirka Tichánek řekl. Také bylo vidět, že historií žije, miluje ji, dýchá pro ni. Všechno to, co jsme si zapamatovali, se nám může hodit při našich toulkách po vlastech českých. Na konec besedy jsme se domluvili, že pokud bude zájem, tak přednášející Jirka Tichánek nás v příštím roce po některých zajímavostech provede.

A co na závěr? Je jen smutné, že i přes informovanost, ať už osobně nebo v nástěnkách i na našich webových stránkách, přišlo jen 16 lidí, z toho 11 členů naší organizace. Ti, co přišli, určitě nelitovali příjemně stráveného podvečera. Navíc byla tato akce pro všechny zdarma.

Zapsal J. Poruba

Tisk Tisk