Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Zájezd na Kotař – 6.10. 2006

Zájezd na Kotař – 6.10. 2006


Akce roku 2006, Pozvánka, Fotky

Na oslavy 70 let výročí postavení chaty na Kotaři, kterou postavil v roce 1936 horník Ignác Grunděl, nazývaný také Hynek, který z ní vybudoval chatu, jsme se připravovali již od začátku května, kdy jsme připravili program k této akci. Zvolil jsem dvě trasy. První z Morávky po modré na Kotař a zpět, délka 8 km, druhou – z Morávky na Kotař, po červené na chatu Ropičku, a po zelené na Morávku, délka 12,5 km. Termín konání této akce jsme věděli. Byl to den státnosti, čtvrtek 28. 9. V tuto dobu jezdívá náš klub pravidelně na hory, a tak nebylo divu, že jsme se rozhodli těchto oslav se zúčastnit.

V patrném předstihu jsme počátkem srpna vyvěsili pozvánku na tuto akci, odkud, kam a jak se půjde, s cenou, kolik bude tento zájezd stát, pro členy KČT Kopřivnice byl zájezd zdarma – jen museli dát zálohu 100 Kč, že se zájezdu zúčastní, aby byl naplněn celý autobus, a kdy byla tato záloha ihned při zájezdu po nástupu do autobusu členům vrácena. Ať už z rodinných důvodů nebo z důvodu nemoci, kdy někteří členové nemohli se tohoto zájezdu zúčastnit, vždy jim byly peníze vráceny a na jejich místa nastupovali další z přihlášených náhradníků, a tak není divu, když v uvedený den 28. 9. vyjíždíme v plném počtu 46 účastníků na tento zájezd. Vyjíždíme dost pozdě, až v 7:45, ale jak jsem to spočítal, času máme dost a oslavy začínají až v 11 hodin.

Na Morávku přijíždíme v 8:55 a vyrážíme hned na trasu po modré. K chatě Kotaři dorážíme v 10:30, a to byli poslední účastníci našeho zájezdu. Zakupujeme pamětní listy, turistické známky, dáváme si turistická razítka jak ze samotné chaty, tak i ze stánku KČT, kde mají speciální razítko. Někteří, kteří přišli daleko dřív, stihli se i občerstvit, a už netrpělivě všichni čekáme na slavnostní zahájení, které začíná něco po 11. hodině přivítáním předsedy Moravskoslezské oblasti Břeťou Boháčem, slavnostní fanfárou, k tomu nám hraje lidová skupina Olsza z Třince, mluví další řečníci, starosta Morávky a místostarosta z Komorní Lhotky, Honza Sládek, který nám přiblížil historii chaty na Kotaři. Byla zapálena slavnostní vatra a lidé se začínají bavit, potkávají se známí a přátelé, kteří se už dlouho neviděli, a srdečně se zdraví. Je zde plno turistů z blízkého i vzdáleného okolí, přítomni jsou i turisté z Polska, všude vládne dobrá nálada, smích, pohoda. Snad k tomu přispívá i krásné podzimní počasí, vykoukne i sluníčko. Je nádherně, dá se chodit v tričku. Je to tady pěkné, jedinou chybu to má, na všechno jsou fronty, a tak se okolo půl jedné zvedáme, někteří jdou přes chatu Ropičku do Morávky, někteří na Prašivou, skupina asi 15 lidí jde do horské hospůdky Atelier. Je to tady pěkné, posezení na venku na sluníčku při dobrém moku má taky něco do sebe, a tak původní úmysl jít na Ropičku padá a zdržíme se tady něco přes dvě hodiny, a pak jdeme zpět po modré do Morávky. Ještě jedna zastávka v penzionu Jízdárna na Morávce, děti si zde prohlížejí koně, některé se na malých ponících i projedou. Je to tady pěkné, krásně se zde odpočívá. Docházíme do Morávky v 16:15. Autobus pro nás má přijet v 16:30, jak jsme se domluvili, chvilka strpení, v 16:45 odjíždíme do svých domovů.

Co dodat na závěr? I když počasí ráno nebylo nic moc, nakonec se vyklubal krásný den se všemi krásami podzimního výšlapu. A jak jsme vlastně naši akci nazvali? „Barvy podzimu“ – skutečně tak krásný den, příroda okolo nás, prostředí, lidé, to nemělo chybu. Přijíždíme do Kopřivnice před 18. hodinou. Spokojeni, mírně unaveni, ale s příjemným prožitím dne. Loučím se s řidičem panem Nezhodou, který nás bezpečně dopravil jak na výšlap, tak zpátky, loučím se s účastníky zájezdu a zvu je na další naši akci „Za hřiby na Chřiby“ na sobotu 14. 10. 2006. Radost v očích zúčastněných účastníků mi byla největší odměnou.

Zapsal vedoucí zájezdu J. Poruba

Tisk Tisk