- Oficiální stránky KČT Kopřivnice - http://www.kctkoprivnice.cz -

11. pokračování promítání diapozitivů pana Váni – 4.11.2005

Akce roku 2005, Pozvánka

V pátek 4. listopadu se uskutečnilo v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici po letní přestávce už jedenácté pokračování promítání diapozitivů pana Váni. Hlavním bodem programu byly přírodní krásy Slovinska a Chorvatska. Tentokráte se promítání zúčastnil rekordní počet zájemců, museli jsme přistavovat řadu židlí.

V úvodu nás pan Váňa pozval na výlety do nám již známých míst v blízkosti našeho bydliště. Ukázal, že už dávno neplatí představa Ostravy coby černého, nezajímavého města. Prošli jsme se ostravskou zoologickou zahradou, kde je mnoho nového, především krásný pavilón slonů. Pak jsme byli pozváni na vrcholek ostravské radnice, kam je volný přístup, a nahoru jezdí výtah. Z vrcholku radnice, nejvyšší u nás, je krásný výhled na Ostravu, i nedaleké Beskydy. Pan Váňa se zmínil i o národní technické památce, starém areálu Vítkovických železáren. Pozval nás i do nového areálu maket významných světových staveb Miniuni v blízkosti Černé louky, na Slezkoostravský hrad, a na haldu Ema, odkud je rovněž pěkný výhled na Ostravu.

V další části jsme viděli záběry z hradu Helfštýna, který jsme nedávno navštívili. Také tam byly nové objekty, především nová vyhlídková věž. Viděli jsme ukázky výrobků kovářského řemesla, kterým je hrad proslulý. Dále jsme se prošli lázeňským městem Teplice nad Bečvou kolem Zbrašovských aragonitových jeskyní, a skončili jsme v městě Hranice na Moravě, kde jsme si prohlédli náměstí s barokním kostelem.

Pak už bylo na pořadu hlavní pásmo večera. Viděli jsme mnoho krásných záběrů z cesty po Slovinsku a Chorvatsku, kterou pan Váňa absolvoval s brněnskou cestovní kanceláří Kudrna v září 2003.

Nejdříve jsme viděli nádherné záběry ze slovinských Julských Alp, s vrcholky přes 2 500 metrů nad mořem. Dále jsme viděli světoznámý chov koní ve vesnici Lipica v blízkosti italských hranic, známé lipicánské bělouše. Ve stájích byl bohužel zákaz fotografování, a tak jsme viděli alespoň celý areál zvenku, a ukázku drezúry těchto velice muzikálních koní.

V Chorvatsku jsme se toulali pohořím Velebit, kde jsme rovněž viděli nádherné záběry. Navštívili jsme národní park Velká a Malá Paklenica, kde jsme viděli fantastické přírodní scenérie v obou soutěskách. V ten rok bylo bohužel velké sucho, a tak jsme neviděli četné vodopády v jejich plné kráse, ale i tak to stálo za to. Toulali jsme se mnohdy liduprázdnými místy, v Malé Paklenici vyschlým korytem potoka divokým kaňonem, v těžko přístupných místech. Prostřednictvím pana Váni jsme zdolávali i ty nejvyšší vrcholky.

Z vrcholků hor jsme viděli i ostrov Brač a přímořská města Split a Senj, které kdysi navštívil i král český a císař římský Karel IV. Viděli jsme i četné zátoky rozeklaného pobřeží chorvatské Dalmácie. Seznámili jsme se i s těžkostmi stanování v mělké půdě na skalnatém podloží, kde lze stěží zatlouci stanový kolík.

Tento večer byl opět velice vydařený, viděli jsme nádherné záběry hor, řek, vodopádů a Jaderského moře. Znovu se ukázalo, že pan Váňa má cit pro krásné záběry, a smysl pro vtipný a poutavý komentář. V závěru nás pozval na příští promítání za měsíc, tentokrát to budou přírodní šperky jižní Francie.

Zapsal Vladislav Kadlec