Oficiální stránky KČT Kopřivnice » 12. pokračování promítání diapozitivů pana Váni – 2.12.2005

12. pokračování promítání diapozitivů pana Váni – 2.12.2005


Akce roku 2005, Pozvánka

V pátek 2. prosince se uskutečnilo dvanácté pokračování promítání diapozitivů pana Váni. Na programu byly přírodní krásy Francie. O promítání byl opět velký zájem.

Pan Váňa nás seznámil se zážitky z cesty po Francii, kterou absolvoval s cestovní kanceláří Kudrna. Projeli jsme celou Francií od severu na jih až ke Středozemnímu moři, a pak zase zpět po východní straně. Zastavili jsme se ve městech s typickými hrázděnými domy, pokračovali do velkého města Clermont-Ferrand, a pak dále na jih kaňonem řeky Tarn, s četnými vodopády. Všude nás provázel všudypřítomný keř se žlutými květy janovec metlatý. Podél řeky Rhôny jsme se dostali do kraje Provence na jihu Francie, do města Avignon, kde jsme navštívili proslulý most končící ve středu řeky, a majestátní papežský palác, známý z období papežského schizma ve 14. století. Jeho vnitřní prostory však již tak okázale nepůsobí, cennější majetek byl již dávno odvezen do Říma, nebo byl rozkraden.

U Středozemního moře jsme se obrátili opět k severu. Navštívili jsme kaňon řeky Verdon, zřejmě největší v Evropě. Táhne se v délce 21 km, a největší hloubka měří 120 metrů. Na rozdíl od poznávacího zájezdu do těchto míst, který jsem svého času absolvoval, jsme se s panem Váňou prošli i po dně kaňonu, odkud byl pohled na horské masívy ještě úchvatnější. Prošli jsme dvěma dlouhými tunely, kde se turista bez baterky neobejde. Viděli jsme jezero Sainte Croix, do kterého řeka Verdon vtéká, a kde celý kaňon končí.

Dále jsme navštívili bývalý lom hlinky, která se používala pro malířské potřeby. Také zde jsme viděli zajímavé přírodní útvary. Viděli jsme i několik vyhaslých sopek, prošli jsme se po dnech kráterů. Dále úchvatný přírodní úkaz – osamělá skála s kolmými stěnami, nahoře zcela rovinatá, čnící do kraje jako ohromné velitelské stanoviště atomové ponorky.

Pak jsme shlédli záběry měst Moustiers a Sisteron, kde se nacházejí zajímavé skalní útvary, kolmá skála přímo ve středu města. Navštívili jsme i těžko přístupné vyhlídky, viděli záběry dalších vodopádů.

Nakonec jsme se dostali do města Annecy, s širokou nabídkou turistického ruchu. Tam jsme celé promítání asi po hodině a půl ukončili. Pan Váňa nás pak pozval na lednové promítání z Dolomit a Val Gardeny.

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk