Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Promítání Korčula – 4.2.2005

Promítání Korčula – 4.2.2005


Akce roku 2005, Pozvánka

V pátek 4. února se uskutečnilo v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici v pořadí již deváté pokračování promítání diapozitivů pana Váni. Tentokrát bylo na programu chorvatské město Korčula na stejnojmenném ostrově, a přilehlé městečko Orebič na poloostrově Pelješac.

Tento zájezd pan Váňa podnikl v létě roku 1990, tedy krátce po otevření hranic. Není divu, že ho zaujaly věci u nás do té doby nevídané.

První zastávkou na zájezdě bylo druhé největší rakouské město Štýrský Hradec (Graz). Zastávka zde byla jen krátká, a tak jsme viděli pouze centrum města. Zde pana Váňu zaujaly především kavárničky s venkovním posezením, a úhledné a udržované měšťanské domy. Dále to byly různé typy motorek, které jsme u nás neznali, od těch nejsilnějších až po mini, která se mu líbila nejvíc.

Pak už se dostáváme na druhý největší (po Istrii) chorvatský poloostrov Pelješac. Na jeho konci je městečko Orebič, kde se usídlili především vysloužilí námořníci. Skládá se tedy především z rodinných domků a vilek. Městečko se táhne podél pobřeží Pelješackého zálivu. Je ohraničeno poměrně vysokým pohořím s nejvyšší horou přes 900 metrů nad mořem. Na dohled je ostrov i město Korčula, jehož stará část leží na vlastním poloostrově, a vybíhá kruhovitě daleko do moře.

Z Orebiče jezdí trajekty na ostrov Korčula. Dobu čekání pan Váňa využil k prohlídce a fotografování nepřeberného množství jachet a různých lodiček. Neopomenul nafotit ani různé typy trajektů, převážejících turisty i jejich automobily na ostrov.

První zastávka byla v městském parku Hober u pevnosti Wellington, postavené Angličany v roce 1813. Tato oblast byla pro svou strategickou pozici postupně ovládána mnoha národy, počínaje Řeky, Římany, Benátskou republikou, a mnoha dalšími.

Ve městě Korčula je nejzajímavější stará část města, obehnaná hradbami. Vstupem jsou tři městské brány. Staré město protínají paprskovitě velmi úzké uličky, většinou lomené. Je to kvůli silným větrům, které by zde jinak profukovaly. V parném létě naopak odpoledne poskytují dostatek stínu, ráno dostatek slunečního světla. V jedné z uliček je i údajný rodný dům cestovatele Marca Pola, celkem nenápadný a neudržovaný. Centrem starého města pak je kostel sv. Marka a Biskupský palác. Úzké uličky a nahuštění staveb na malém prostoru neposkytovaly dostatečný odstup od fotografovaných objektů, na což si pan Váňa postěžoval.

Nové město se už rozkládá mimo půlkulatého poloostrova podél pobřeží. Zájezd byl ubytován v soukromí v rodinných vilkách. Pro turisty však slouží i několik hotelů různých velikostí. Pana Váňu zaujaly místní trhy a obchody s ovocem a zeleninou. Takové množství a rozmanitost druhů byly u nás ještě vzácností, ne-li věcí nevídanou.

Během zájezdu byl podniknut také výlet lodí na blízké ostrovy. Na ostrově Vrnik byl ke shlédnutí mramorový lom, který se nyní využívá již jen na opravy stávajících objektů. Je však vyhlášený kvalitou svého kamene.

Dále byl navštíven klášter na dalším ostrově, pravděpodobně Badija. Pan Váňa si již nebyl jist. V jeden volný den podnikl soukromý výlet zpět do městečka Orebič. Lákal ho nejvyšší vrchol, tyčící se nad městem. Nikde však nesehnal informaci, kde začíná stezka na vrcholek. Jít nazdařbůh není možné, neboť terén mimo vyznačené cestičky je neprostupný svými trnitými porosty, kameny a neschůdností trasy. Došel tedy alespoň do poloviny kopce ke kostelíku panny Marie. Od něho byl krásný výhled na Orebič, nedalekou Korčulu, i na další malé ostrůvky. U kostelíka se rozkládal rozlehlý hřbitov.

Závěrečný den pobytu pan Váňa věnoval prohlídce pobřeží a přístavu na Korčuli. Doslova ho uchvátila velká zaoceánská loď, která připlula na Korčulu, a kotvila v přístavu. Byl unesen její krásou, ladnými liniemi, i její velikostí. Měli jsme možnost prohlédnout si loď ze všech možných úhlů a pozic.

Hezký večer byl u konce. Pan Váňa nás pak pozval na poslední promítání této zimy, které bude 11. března, a bude věnováno klasickým památkám Itálie. Na programu bude Řím, Florencie, Neapol, Pompeje, a ostrov Capri.

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk